Don't Trust Iran


چند روزی هست که لغو ناگهانی سفر رئیس جمهور روحانی به اتریش در آخرین دقایق قبل از پرواز، حاشیه ساز شده است. بیانیه رسمی ریاست جمهوری ایران، دلیل آنچه "تعویق سفر" خوانده می شود را، مسائل امنیتی عنوان کرده اما رئیس جمهور اتریش با بیان این که تدابیر امنیتی در نظر گرفته شده در حد سفر روسای جمهور چین، روسیه و آمریکا بوده است، این بیانیه را باور ندارد. (ادامه مطلب را ببینید...)

در این میان، گمانه زنی های بسیاری در خصوص دلیل واقعی لغو یا تعویق سفر رئیس جمهور به اتریش انجام شده است که اختلافات داخلی، فشار سپاه به دلیل ذینفع بودن در عرصه های اقتصادی و نیز عدم ممانعت از برگزاری تضاهرات ضد ایرانی توسط کشور میزبان، قابل تامل ترین آن هاست. 

به نظر می رسد با توجه به اظهارات مبهم و گلایه آمیز وزیر بهداشت و بیان این که "رئیس جمهور تصمیمی انقلابی گرفت" و "عزت ایران و ایرانی بیش از اینهاست" ، برنامه ریزی صهیونیست ها برای برگزاری تجمع ضد ایرانی می تواند با احتمال بسیار، دلیل لغو سفر روحانی به اتریش باشد. این ادعایی است که نخستین بار توسط یک روزنامه اتریشی مطرح شده و حتی در خصوص آن از رئیس جمهور اتریش هم توضیح خواسته شده و فیشر در پاسخ اعلام کرده است که در دموکراسی اتریش، تجمع نمی تواند ممنوع شود اما می‌توانیم یک فاصله امنیتی بین بازدید کننده و تجمع ایجاد کنیم و همین را هم به ایران پیشنهاد دادیم.